EŞEYSİZ ÜREME 6- SPORLANMA İLE ÜREME

 

A.     SPORLA ÜREME

Mantarlarda, bazı omurgasız hayvanlarda, bir hücrelilerden plazmodyumda, karayosunları ve eğrelti otları gibi çiçeksiz bitkilerde görülen üreme şeklidir.

Sporla üreme, spor denilen özelleşmiş hücrelerle gerçekleşir. Sporlar, etrafı kalın bir örtü ile çevrili olan, olumsuz ortam şartlarına dayanıklı hücrelerdir. Sporlar, uygun ortam şartlarında çimlenerek gelişir ve yani canlıyı oluşturur.

Diploit(2n) kromozomlu canlılarda (eğrelti otları) sporlar, mayoz bölünmeyle oluşur. Bu sporlara eşeyli spor denir. Eşeyi sporların üreme hücrelerinden farkı döllenme olmadan yeni birey oluşturmalarıdır. Haploit(n) kromozomlu canlılarda (bazı mantar ve yeşil alg) ise sporlar mitoz bölünmeyle oluşur. Bu tip sporlara eşeysiz spor denir.

Mantarlar eşeyli veya eşeysiz üreme yoluyla oluşan sporlarla ürerler. Mantarların eşeysiz üremesi sırasında olgunlaşan her spor kesesinden binlerce haploit spor oluşur. Rüzgar veya su ile taşınan sporlar ılık ve nemli ortamda bulunan besinler üzerinde çimlenerek yeni bir hif kütlesi oluşur. Böylece mantarın eşeysiz üremesi tamamlanmış olur.

 küf mantarı sporlanma ile ürer

Bu yazının kalıcı bağlantısı http://biyolojidersim.com/eseysiz-ureme-6-sporlanma-ile-ureme/

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: